Ustawa o transporcie drogowy oraz ustawa o kierujących pojazdami nakładają na kierowców pojazdów uprzywilejowanych obowiązek poddania się i pozytywnego przejścia badań psychologicznych. Wykonać je można między innymi w Pracowni Sens w Kaliszu. Na czym polegają te testy i jak długo są ważne ich wyniki – wyjaśniamy poniżej.
Testy trwają zazwyczaj około 2 godzin. W tym czasie odbywają się dwie części: określająca charakter, temperament i dojrzałość danej osoby, oraz ta sprawdzająca czas reakcji i koordynację wzrokowo-ruchową.
W czasie pierwszej części badania kierowca otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz, zawierający pytania o jego zachowania, cechy charakteru czy też stosunek do prezentowanych w arkuszu, przykładowych opinii. Jeśli coś jest niezrozumiałe, z wątpliwościami zgłaszamy się do psychologa, który wyjaśni, jak należy rozumieć wskazane polecenia czy przykłady.
Część druga to ćwiczenia praktyczne, wykonywane zazwyczaj na urządzeniach badających refleks, spostrzegawczość i szybkość.
Ustawa w sztywny sposób określa okres ważności orzeczenia psychologicznego. I tak:
Theme by Out the Box